ساعت حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب یا ساعت حضور و غیاب

ساعت حضور و غیاب یا دستگاه حضور و غیاب امروزه به دلیل امکانات و مزایای فراوانی که دارد، کاربرد زیادی داشته و جای خود را در هر شرکت، سازمان، ارگان، موسسات آموزشی، کارخانجات و تقریبا تمام مکانهایی که به نوعی نیازمند ثبت اطلاعات ورود و خروج افراد می باشند باز کرده است.

از اینرو دستگاه حضور و غیاب و نحوه کار کردن با آن به امری عادی و متوال بدل گشته است و در تمام مکانهای مرتبط از آن استفاده می گردد.

اما در زمانهای گذشته و قبل از اختراع دستگاه ثبت ساعت حضور و غیاب، ثبت تردد پرسنل بصورت دستی و توسط افراد کنترل کننده تردد ثبت می گردید که بطور قطع شامل اشتباهات و خطای انسانی و بروز مشکلات نیز می گردید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه اختراع دستگاه ثبت ساعت حضور و غیاب به تشریح تاریخچه آن می پردازیم.

تاریخچه ساعت حضور و غیاب

تاریخچه اختراع ساعت حضور و غیاب به قرن نوزدهم میلادی و اواخر آن بر می گردد.

در آن زمان افراد بسیاری در کارخانه های بزرگ مشغول به فعالیت بودند لذا ثبت تردد کارگران به منظور بررسی و تعیین دقیق میزان دستمزد کارگران و کسب حداکثر سود به امری مهم تبدیل گردیده بود.

در سال ۱۸۸۸ میلادی فردی به نام ویلارد باندی که جواهر فروشی اهل نیویورک بود اولین دستگاه حضور و غیاب به نام دستگاه حضور و غیاب کاغذی را اختراع نمود که در واقع یک ماشین ثبت بود و قادر به ثبت زمان دقیق بر روی کاغذهایی که کد پرسنل روی آن حک می شد بود.

در همان سال شخص دیگری به نام الکساندر دی دستگاه حضور و غیاب دیگری اختراع کرد که با استفاده از شماره گیر بزرگی که کد پرسنل بر روی آن حک شده بود اقدام به ثبت زمان تردد کارگران می نمود.

بعد از آن و در سال ۱۸۹۴ میلادی، دانیل ام کوپر دستگاه حضور و غیاب کارتی را اختراع نمود که قادر به ثبت ورود و خروج بر روی کارت تردد افراد بود و به دستگاه ساعت حضور و غیاب روچستر مشهور گردید.

بدین ترتیب در دهه ۱۹۲۰ میلادی اغلب کارخانجات و شرکتها، دستگاه ثبت ساعت حضور و غیاب را جایگزین ثبت دستی کردند.

در آن زمان شرکت آی بی ام به تولید انبوه دستگاههای حضور و غیاب می پرداخت. و در نهایت در سال ۱۹۳۸ میلادی اولین دستگاه ثبت تردد اتوماتیک وارد بازار گردید که امکان ثبت ساعت حضور و غیاب را بر حسب دقیقه و با دقت بالا امکان پذیر ساخت.

امروزه نیز با پیشرفت علم و تکنولوژی از انواع روشها و برنامه های مدرن جهت ثبت و کنترل تردد افراد استفاده می گردد.

جایگزینی کارت ساعت موقت با کارت های هوشمند دائمی و امکان تشخیص افراد بوسیله کارت هوشمند، اثر انگشت، چهره نگاری و … همگی امکان ثبت دقیق و کنترل ورود و خروج افراد را امکان پذیر ساخته است.

انواع دستگاه ثبت ساعت حضور و غیاب

انواع مختلفی از دستگاه ثبت ساعت حضور و غیاب وجود دارد که با توجه به امکانات موجود و کاربرد آنها می توانید نسبت به خرید آن اقدام نمائید.

از انواع دستگاه حضور و غیاب می توان به دستگاه ثبت اثر انگشت، تشخیص چهره، کارت هوشمند و کارت هوشمند بدون تماس یا RFID نام برد.

در مقاله بعد به تشریح هر کدام و نحوه کارکرد آنها می پردازیم.

در صورت نیاز به مشاوره با شماره ۴۵۸۹۲ تماس بگیرید و قیمت دستگاه های حضور و غیاب را میتوانید از فروشگاه افق فرا ویژن مشاهده نمایید .

کلمه کلیدی: ساعت حضور و غیاب

X