انواع ساعت حضور و غیاب

انواع ساعت حضور و غیاب

ساعت حضور و غیاب دارای انواع مختلفی بوده که هر نوع با توجه به کارایی آن و بسته به امکانات سازمان استفاده کننده می تواند بکار رود. حال به تشریح مزایای انواع دستگاه حضور و غیاب و معرفی بهترین نوع دستگاه حضور و غیاب می پردازیم.

مزایای دستگاه ثبت ساعت حضور و غیاب

هر نوع دستگاه ثبت ساعت حضور و غیاب دارای مزایا و معایبی است.

از جمله معایب دستگاه های کارتی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • در دستگاه حضور و غیاب کارتی و یا کد دار، افراد جهت ثبت تردد خود می بایست از کارت پرسنلی استفاده نمایند، حال چنانچه شخص کارت خود را به همراه نداشته باشد و یا در برخی موارد کد پرسنلی خود را فراموش نموده باشد امکان ثبت ورود و خروج با دستگاه امکان پذیر نبوده و باید بصورت دستی آن را ثبت نمود.
  • در دستگاه حضور و غیاب کارتی و یا رمزی، فرد می تواند کارت و یا کد پرسنلی خود را به شخص دیگری داده تا ورود و یا خروج او را ثبت نماید، لذا امکان تقلب در این مورد وجود دارد.

از جمله مزایا و معایب دستگاه ثبت ساعت حضور و غیاب به روش بیومتریک (اثر انگشت یا تشخیص چهره) می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • دستگاه حضور و غیاب بیومتریک بر اساس مشخصات اعضای بدن فرد از جمله اثر انگشت و چهره معرفی گردیده و لذا امکان تقلب در آن وجود ندارد.
  • در این روش دیگر مشکلات مربوط به دستگاه حضورو غیاب کارتی مانند مفقود شدن کارت و یا همراه نبودن آن وجود ندارد.
  • شاید تنها عیب بزرگ دستگاه حضور و غیاب بیومتریک، هزینه بالای تعویض ریدر دستگاه در صورت معیوب شدن آن باشد.
  • ثبت تردد با اثر انگشت به علت عدم وجود اثر انگشت مشخص برخی افراد، از کارایی لازم برخوردار نیست.

خرید دستگاه ثبت ساعت حضور و غیاب مناسب

جهت خرید دستگاه ثبت ساعت حضور و غیاب مناسب برای سازمان خود باید به موارد ذیل توجه نمائید:

  • در کارخانجات و مراکز صنعتی که کارگران به فعالیتهای جسمانی مشغول هستند، به مرور زمان اثر انگشت و نوک انگشتان آنها تغییر شکل داده و لذا مناسب برای دستگاه ثبت تردد با اثر انگشت نمی باشد. در این مراکز استفاده از دستگاه ثبت حضور و غیاب کارتی و یا کد پرسنلی مناسبتر است.
  • اگر چنانچه سازمان شما دارای مشکلات ناشی از مراکز صنعتی و کارخانجات نمی باشد استفاده از دستگاه ثبت ساعت حضور و غیاب بیومتریک بهترین گزینه مناسب بوده و امکان تقلب را نیز به صفر می رساند.
  • در دستگاه ثبت ساعت حضور و غیاب به روش تشخیص چهره باید دستگاه در ارتفاع مناسبی از سطح زمین قرار گیرد تا امکان تشخیص توسط دستگاه برای همه میسر باشد. معمولا بهترین فاصله ارتفاع در این روش حداقل فاصله یک متر و بیست سانتیمتر است.

در دستگاه ثبت ساعت حضور و غیاب به روش بیومتریک، شرایط محیطی شامل نور و زاویه ایستادن شخص روبروی دستگاه باید تنظیم باشد در غیر اینصورت امکان خطا وجود دارد.    

X